Często słyszę, od osób które poszukują projektanta wnętrz, że w małym mieszkaniu niewiele da się zrobić. Tak się składa, że jako architekt wnętrz mam zupełnie inne spojrzenie na to zagadnienie 🙂 To włanie małe pomieszczenia wymagają od nas więcej pracy i zaangażowania. Trzeba tylko wiedzieć jak się za to zabrać.
Dlatego spróbuję opisać co można zrobić aby znaleźć więcej możliwości.
Przede wszystkim funkcja
Dobry projekt małego mieszkania, to nie tylko piękny wystrój. Podstawą jego stworzenia jest zaplanowanie przestrzeni, która będzie wygodna dla użytkownika.
Czy będziesz cieszyć się z pięknych płytek na ścianie, jeśli po zakonczeniu remontu okaże się, że nie masz w niej miejsca na większość swoich kosmetyków? Czy piękne kryształowe lustro Cię zadowoli, jesli oświetlenie nie zapewni Ci możliwości zrobienia makijażu? Myślę, że codzienność będzie wtedy pełna irytacji.
Właśnie dlatego, projektanci na samym początku współpracy zapytają Cię kto i w jaki sposób korzysta z prysznica w Twoim domu. Dziwne? Może, tak, ale przy małej kuchni czy łazience niezbędne.
Innego brodzika będzie potrzebować sigielka, która w mieszkaniu ma także wannę, a innego rodzina z którą mieszka osoba starsza, czy niepełnosprawna, na dodatek wanny nie posiadająca…
Co zrobić by małe pomieszczenie było funkcjonalnie? Po pierwsze wypisz szczegółowo co jest w nim dla Ciebie ważne. Dla łazienki, będzie to nie tylko wanna, wc, umywalka, ale także ilośc wieszaków na ręczniki, ilość powierzchni do przechowywania, rodzaj grzejnika czy baterii wannowej.
Świetnym sposobem jest wypisanie co drażni Cię, co jest uciążliwe w mieszkaniu w którym obecnie funkcjonujesz. Nie zapomnisz wtedy o tym i łatwiej bedzie znaleźć rozwiązania, które rozwiążą te problemy.
Zmiany w układzie ścian
Jesli masz do czynienia ze zbyt małym pomieszczeniem, upewnij się czy nie da się go powiększyć. 🙂 Można to zrobić przesuwając całe ściany, robiąc w nich wnęki, wykuwając w nich otwory na dodatkowe schowki. Czasami przesunięcie otworu drzwiowego znacznie poprawia funkcjonalność pomieszczenia. Oczywiscie takie zmiany przeważnie możliwe są przy remoncie całego mieszkania, ponieważ wiekszość z tych dzialan wpływa także na pomieszczenia sąsiednie.
Ja polecam się nad tym zastanowić, bo czasami profity płynące z większych zmian warte są większego remontu oraz kosztów za nim idących.
Przeniesienie funkcji do innych pomieszczen
Może uda się zrealizować marzenie o wannie w małej łazience wynosząc funkcję prania do kuchni czy korytarza? A może przeniesienie szafy pęłniącej funkcję spiżarni do przedpokoju sprawi, że uda sie w niewielkiej kuchni zorganizować stolik śniadaniowy? Zawsze staram się sprawdzić wszystkie opcje, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał pomieszczen.
Reorganizacja funkcji w pomieszczeniu
Projektowanie wnętrz to nie tylko stawianie szafek, ale dostosowanie układu funkcjonalnego do Ciebie. Dlatego nie warto ograniczać się do wymiany urzadzen na nowe. To, że aktualnie instalacje elektryczne, woda i kanalizacja wyprowadzone są w tych, a nie innych miejscach nie znaczy, że tak musi zostać. Możesz zdziwić się jak niewiele trzeba, aby zlew mógł stanąć w innym miejscu robiąc miejsce dla większej lodówki czy dodatkowej szafki w mini kuchni.
Meble na wymiar
Jesli zastanawiasz się czy kupować gotowe meble, czy meble na wymiar, to ta informacja może pomóc Ci podjąć decyzję. Meble od stolarza umożliwią Ci wykorzystać każdy cebtymetr z małym pomieszczeniu. Stolarz może wykonać szafki nietypowe w dziwnych zakamarkach i wykonać dla Ciebie sprytne schowki w zaskakujących miejscach.
Wszystkie poniższe zabudowy są projektami efektWOW 🙂
Innowacyjne rozwiązania
To rozwiązania o których istnieniu prawdopodobnie nie wiesz. Czy wiesz, że otwór wentylacyjny nie musi być w tym miejscu, w którym jest aktualnie? Czy wiesz, że odpływ brodzikowy można zrobić ścianie? Czy wiesz, że są materiały nadające się lepiej niż laminat na blaty? Jak można podzielić przestrzeń pomieszczenia bez stawiania ścian? Jakie zastosowanie ma korek we wnętrzach? To tylko niektóre z zagadnień, które dla moich klientów są często nowe i zaskakujące.
Pułapka przyzwyczajeń
Jeśli mieszkasz w danym mieszkaniu już klika lat, mozesz wpaść w pułapkę przyzwyczajeń. „Zawsze tak miałam” to tok myślenia, który zamyka przed nami drogę do nowych możliwości. Przykłady? Proszę bardzo:
1. W czasie kiedy ostatnio o tym myślałaś miałaś inne potrzeby.
Przykładowo, mieszkaniu potrzebny był dodatkowy pokój, bo mieszkały z Tobą dzieci. Teraz, można wykorzystać ten pokój na inną funkcję, taką jak pokój gościnny, gabinet albo garderoba.
Kiedyś, kupowałaś warzywa na ryneczku na bieżąco, a teraz masz własną działeczkę i potrzebę przechowywania większej ilości warzyw w domu. Czy to świezych, czy w formie przetworów.
2. Od czasu kiedy się wprowadziliście bardzo zmieniła się technologia i otworzyły się nowe możliwości
15 lat temu nie mieliśmy na rynku wysuwanych z szuflady stołów, oświetlenia szynowego, aventosów i szuflad na pełen wysów na obciążenie 100kg! To naprawdę wiele zmienia, a przecież to tylko przykłady, które przyszły mi do głowy w tym momencie.
Najlepszą znajomością w tych tematach wykarze się doświadczony i aktywny architekt wnętrz, który szukając rozwiązań dla swoich klientów musi być na bieżąco z postępem we wszystkich branżach związanych z domem. Możesz szukać też pomocy u wykonawców, ale niestety, większoć z nich zapropunuje Ci rozwiązania łatwe i przyjemne w wykonaniu zamiast tych, które dla Ciebie będą najkorzystniejsze pod względem funkcjonalnych czy estetycznym.
3. Zmieniły sie przepisy
Niektórych działan mogłaś wcześniej nie podejmować, bo wymagały np. pozwolenia na budowę.
Najnowsze komentarze