Zabudowa pralki i suszarki

Moda na minimalizm wniosła w nasze wnętrza chęć zabudowy wszystkich nieestetycznych i zbędnych elementów. Są nimi także urządzenia agd, rtv a w tym pralki. Całkiem niedawno pojawiła się w naszych łazienkach i pralniach także suszarka bębnowa.
Zabudowa tych sprzętów może wyglądać różnie w zależności od układu łazienki oraz rodzaju urządzeń.  

Pralkę i suszarkę można postawić obok siebie, ale także jedna na drugiej. Standardowo stabilizuje się je dedykowanym łącznikiem. Jednak bywają sytuacje ze to rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące i chcemy zbudować dla nich niestandardowy stelaż z cegieł lub zabudowy G-K.

Takie regały można oczywiście zamknąć na różne sposoby. Będę one wymagały różnej szerokości i głębokości.  
Przy każdym z tych rozwiązań musisz pamiętać o miejscu na zawór za pralką. Przeważnie wystaje on znacznie przed linię ściany uniemożliwiając dosunięcie do niej pralki. Również wtyczka do gniazda potrafi zabrać aż 5 cm, musisz to uwzględnić przy planowaniu elektryki do pralki. Zrób tak, aby zawsze był łatwy dostęp do gniazda prądowego i można było szybko wyłączyć urządzenie. Kabel ma przeważnie ok 1,5m, ale lepiej to sprawdź wcześniej. Ją przeważnie planuję gniazdo w szafce nad pralką. 

Urządzenia do zabudowy

Pralki do zabudowy po wbudowaniu zajmują mniej miejsca, ponieważ nie wymagają odstępów między urządzeniem, a ścianami szafki. Ich drzwiczki są przykręcone do korpusu pralki, który jest płaski, aby front szafki nie musiał być bardzo odsunięty. Takie urządzenia mają drzwiczki w grubości pralki (a nie wystające), a ich szufladka jest wysunięta maksymalnie do frontu pralki, aby umieszczenie pralki pod blatem miało sens. Podczas wietrzenia bębna front będzie musiał pozostać otwarty.

Zabudowa urzadzeń wolnostojących

Jeśli twoja pralka nie jest przystosowana do zabudowy, ważną kwestią jest zachowanie luzu do prawidłowej pracy pralki. Sprawia to, ze cała zabudowa zajmuje więcej miejsca. Producenci wyznaczają tutaj 1-2 cm odstępu po każdej stronie urządzenia. tak jak przy wszystkich pralkach musisz pamiętać o miejscu na zawór i gniazdo elektryczne.
Często założeniem inwestora jest, ze front będzie zawsze zamknięty. Jest to możliwe, ale musisz zadbać o większa głębokość i dobrą wentylację mebla. Uważaj także na półki tuż nad pralką. Nie mogą one mieć większej głębokości niż fabryczny blat pralki.

Pralka pod blatem

Mówiąc krótko, pralka wolnostojąca pod blatem rzadko może być zamknięta za frontem. Jeśli standardowa pralka przewidziana jest pod blatem i zakryta frontem to cofnięta jest ona do tyłu, ze względu na grubość frontu. Mamy wtedy problem z wysunięciem szuflady na proszek, ponieważ zakrywa ją od góry blat. W wysunięciu szuflady na detergenty może przeszkodzić również zawias.  Dlatego pralka w zabudowie zamkniętej nie może mieć blatu tuż nad górna krawędzią. W tym wypadku alternatywą mogą być mini pralki, które są niższe niż standardowe. Niestety mają też mniejszą pojemność. Takie modele robią Electrolux oraz Candy. 

Potrzebujesz więcej informacji o tym jak projektować zabudowę meblową w łazience?

A może interesuje Cię inny temat?

Napisz do mnie na adres sylwia.bieniek@efektwow.com , a otrzymasz ofertę specjalną na e-book o łazienkach w małych mieszkaniach.

W opracowaniu znajdziesz:

– Sposoby na wykonczenie ścian w łazienkach

– Rodzaje umywalek

  • baterie umywalkowe- jak je dobrać?

– Rodzaje brodzików

  • rodzaje odpływów
  • rodzaje kabin prysznicowych

– Lustra

– Wanny

  • parawany nawannowe
  • sposoby napełniania
  • baterie wannowe

– Grzejniki

– Oswietlenie w łazience

oraz uzupełnienie tamatu zabudowy meblowej:

–  JAK ZMINIMALIZOWAĆ HAŁAS Z PRALKI W ZABUDOWIE?

– WENTYLOWANIE URZĄDZEŃ W ZABUDOWIE

– MATERIAŁY NA ZABUDOWĘ W ŁAZIENCE

– ZSYP DO PRALNI

– NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRZY PLANOWANIU ZABUDOWY MEBLOWEJ

– SZAFKI POD UMYWALKĄ

– OKŁADZINA MEBLOWA NA ŚCIANACH ŁAZIENKI

A może chcesz zaprojektować ze mną swoją pralnię lub łazienkę?

Możesz skorzystać z Porady W Samo Sedno. Napisz do mnie na adres sylwia.bieniek@efektwow.com i wyślij plan pomieszczenia z wymiarami.

error: