Podczas poszukiwań inspiracji (lub projektanta do współpracy) moi klienci spotykają się z pojęciem wizualizacji.
Widzą piękne obrazy stworzone przez architektów wnętrz 😍 i zaczynają pożądać tego samego. Pytają więc projektantów o cenę wizualizacji, nie zdając sobie sprawy z tego jak powstaje taki obraz.
Dzisiaj piszę o tym, czym różni się projekt od wizualizacji. Lub raczej dlaczego nie możemy ich porównywać.
Czym jest projekt?
Profesjonalny projektant powie, że projekt wnętrza to pakiet usług umożliwiający inwestorowi realizację założeń projektowych. Zawiera takie elementy:
-
- inwentaryzacja, czyli pomiary pomieszczeń na żywo
- układ funkcjonalny, czyli ustawienie ścian, mebli i urządzeń tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał mieszkania.
- szereg spotkań i konsultacji, ich celem jest ustalenie wszystkich szczegółów wykonania na tyle dokładnie by możliwe było przygotowanie wizualizacji i dokumentacji technicznej. Przykład kuchni: materiały z których wykonane będą meble kuchenne, podłoga, ściany, i poza nimi, oprawa okna, sufity obniżane, instalacje itd. To wszystko dokładnie opisane znajdzie się później w dokumentacji.
- projekty mebli, nie tylko dobieramy meble z oferty rynkowej, ale także opracowujemy meble na wymiar. W opracowaniu znajdziesz rodzaje zastosowanych w meblach uchwytów, kierunek otwierania szafek, opracowanie instalacji wbudowanych w meble, materiały z których będą wykonane blaty i fronty i nietypowe rozwiązania.
- lista zakupowa, profesjonalista umiesci w niej nie tylko najważniejsze meble, ale także obliczy ilości najważniejszych materiałów budowlanych do zamówienia.
- kosztorys, projektant musi opierać swoje propozycje na budżecie klienta. Robi to za pomocą tabeli która ułatwia kontrolowanie budżetu.
Przykład: Można zaprojektować w naszej kuchni piękny i trwały kamienny blat, ale koszt takiego rozwiązania jest kilkakrotnie wyższy niż blatu w standardowych technologiach. Jeśli klient nie będzie uprzedzony o różnicy istnieje ryzyko, że klient nie będzie mógł zrealizować wizji ze względu na zbyt mały budżet. - model 3d, czyli Twoje mieszkanie zbudowane w rzeczywistości wirtualnej. Pokazuje w uproszczony sposób jak będziewyglądać przestrzeń Twojego mieszkania w oparciu o powyższe ustalenia. Jest wystarczający by podejmować wstępne decyzje.
I uwaga….. 🙂
- wizualizacje, bardziej zaawansowane obrazy tworzone w silnikach renderujących, które są już bardzo zbliżone do zdjęć. Widać na nich światło, cienie, odbicia lustrzane, połyskujące elementy. jak można się domyśleć, projektant bazuje tu na wcześniejszych ustaleniach z klientem. Zadaniem jest stworzenie sztucznego obrazu, który będzie jak najblizszy kreowanej, ale jeszcze nie istniejącej rzeczywistości.Wizualizacje będą najbardziej przydatne w pomieszczeniach gdzie występuje dużo takich elementów. Przeważnie są to łazienki, ponieważ mamy tam dużo elementów chromowanych, połyskujący płytki ceramiczne oraz lustro. Jeśli Twój projektant wybrał dla Ciebie szafę z lustrzanym frontem lub duże lustro na ścianie, wizualizacje również zrobi różnicę.
- nadzory autorskie, wizyty projektanta na budowie, podczas których sprawdza się zgodność wykonania z przekazaną dokumentacją. Robi się to w trakcie prac, aby szybko wychwycić błędy i uniknąć niepotrzebnych dodatkowych kosztów.
- dokumentacja, to plik rysunków technicznych obrazujący wykonawcom ustalenia z inwestorem w taki sposób, aby nie mieli wątpliwości co do sposobu wykonania. Wizualizacje owszem pokazują jakiego efektu wizualnego klient oczekuje, ale nie zna budżetu klienta, ani wszystkich ustaleń z projektantem. Co znajdzie się w dokumentacji? Przykład podłogi: będzie tam nie tylko wskazana płytka, jej producent i kolor, ale także rysunek z rozplanowaniem układu płytek na ścianach i podłodze. Projektant określi także szerokość fugi i jej kolor.
- obsługa zamówień i dostaw
Czy możesz zamówić tylko wizualizację?
Nie do końca. Ponieważ wizualizacja, tak samo jak model 3d, musi opierać się na wcześniejszych ustaleniach. Przed tworzeniem wizualizacji musi powstać chociażby koncepcja wnętrza.
Natomiast taki realny obraz stworzony na bazie ogólnych założeń może bardzo odbiegać od rzeczywistości po realizacji. Wynika to z decyzji o szczegółach, które będziesz podejmować później. Wybrana inna lampa, inny kolor ściany, inne uchwyty meblowe…. i wnętrze będzie wyglądać zupełnie inaczej.
Wizualizacja jest jedynie zobrazowaniem ustaleń między klientem, a projektantem.
O co więc pytać kiedy nie chcemy pełnego projektu?
Zapytaj o projekt koncepcyjny.
Swoim klientom proponuję stworzenie projektu koncepcyjnego na poradzie wnętrzarskiej, a później – w razie potrzeby – zamówienie wizualizacji. Podczas porady pracujemy na modelu 3d który pokazuje naprawdę dużo. 🙂 Poniżej przykłady widoków z modelu 3d opracowanych na poradach wnętrzarskich:
Najnowsze komentarze