Na przykładzie jednej z „moich” łazienek opiszę jak działam projektując światło. Ale najpierw wprowadzenie 🙂

Co zastałam?

Najpierw, opowiem jak wyglądała stara łazienka, przed metamorfozą. Poniżej, dla ułatwienia, wrzuciłam Ci plan pomieszczenia.
Na wprost wejścia stała pralka wolnostojąca. Nad pralką okno, a po lewej umywalka. Po prawej stronie wnęka z toaletą. Pomieszczenie bogate w rurki i rureczki od centralnego ogrzewania oraz wod-kan. Po lewej stronie od wejścia, częściowo we wnęce była wanna, a nad nią grzejnik.

Co zrobiliśmy?

Klientowi podobają się ciemne naturalne materiały z fakturą ciepłego drewna. Stylistyka miała być minimalistyczna i z charakterem. Częściowo zmieniliśmy układ pomieszczenia. Pralka, która stała wcześniej na wprost wejścia została zamieniona na umywalkę. Przenieślimy także grzejnik, który był wcześniej w miejscu który przeznaczyliśmy na prysznic. W miejscu umywalki stanęła zabudowa kryjąca pralkę i kosze na bieliznę. WC i wanna zostały na swoich miejscach, ale usunęliśmy futrynę i ściankę oddzielającą WC od reszty łazienki. Dzięki temu, mogliśmy pozwolić sobie na instalację dużej umywalki, a koło niej grzejnika. Grzejnik zlokalizowany obok umywalki stał się teraz wygodnym wieszakiem na ręczniki.

Funkcjonalne oświetlenie

Jako profesjonalny architekt patrzę na oświetlenie przede wszystkim jako funkcję. Od tego zawsze zaczynam. Łazienka to miejsce codziennej pielęgnacji, często relaksu, ale także miejsce gdzie się golimy, robimy makijaż, modelujemy włosy. Do relaksu potrzebujemy cieplejszego światła, a w czasie przygotowan do wyjścia – światła mocniejszego i jak najbardziej zbliżonego do słonecznego. Idąc tym tropem… oświetlenia neutralnego potrzebujemy przy umywalce oraz w wannie i pod prysznicem. światło ciepłe i delikatne może subtelnie podkreślać atrakcyjne elementy wnętrza. Dlatego, żeby zapewnić użytkownikom komfort, zaprojektowałam dwie sceny.

Pierwsza scena ciepła, ze światłem odsuniętym od strefy kąpieli tak, by do wanny docierała tylko ciepła poświata.

Druga scena to solidne, białe oświetlenie led wbudowane w lustro, doświetlona plafonami natynkowymi z sufitu i profilem led wzdłuż wanny. Jeśli jest możliwość, profil led można wkuć, żeby zlicować go z płaszczyzną sufitu. My nie chcielimy ani obniżać sufitu, ani wkuwać, więc zastosowaliśmy tutaj szczelny profil natynkowy.

Dodatkowa linia białego swiatła nad wanną w zestawieniu z drewnopodobną płytką, tworzy przyjemny zakątek.

Oczywiście nie bez znaczenia są użyte materiały które podświetlamy. Faktura drewna naturalnego podkreślona ciepłym strumieniem żarówek zawsze nadaje przytulności. Z kolei zielony, kolorystycznie wyróżniajacy się element płytek RawDecor oświetlony ledami w profilach Kluś, robi efektWOW.

Chcesz bym opisywała swoje projekty w ten sposób? Jakie jeszcze tematy Cię interesują? Napisz do mnie jeśli masz jakieś życzenia.

Chcesz zarezerwować termin porady wnętrzarskiej?

NAPISZ DO MNIE

4 + 9 =

error: